Na jaką kwotę ubezpieczyć samochód?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Chcąc ubezpieczyć samochód zastanawiamy się czasem, na jaką kwotę powinna opiewać polisa. Odpowiedź jest bardzo prosta. Kwota ubezpieczenia powinna odpowiadać wartości ubezpieczanego auta.

Ubezpieczenie w swej istocie jest jak hazard. Wszyscy się składają nie wiedząc z góry, na kogo padnie „wygrana”. Istnieje jednak między nimi ważna różnica. Celem ubezpieczenia jest likwidacja szkody, a nie wzbogacenie ubezpieczonego. Określają to przepisy regulujące ubezpieczenia.

Ubezpieczając auto poniżej jego wartości, nie otrzymamy pełnej rekompensaty w przypadku wystąpienia szkody. Ubezpieczając auto na kwotę przewyższającą jego wartość, zapłacimy tylko wyższą składkę, gdyż w przypadku szkody, ubezpieczyciel i tak wypłaci jedynie kwotę odpowiadającą wartości szkody, a nie tę, na którą auto było ubezpieczone. I żaden sąd nie nakaże mu zapłacić więcej.

Nie ma też sensu zawierać kilku różnych umów ubezpieczenia z różnymi ubezpieczycielami, gdyż zapłacimy tylko kilka składek zamiast jednej. A w przypadku wystąpienia szkody, zlikwiduje ją (wypłacając kwotę odpowiadającą wartości auta) jeden z ubezpieczycieli, prawdopodobnie rozliczając później wypłaconą kwotę odszkodowania na pozostałych.

Podobnie rzecz się ma z nieruchomościami. Mieszkanie czy dom powinniśmy ubezpieczać na kwotę odpowiadająca ich wartości. Inaczej tylko na tym stracimy.